Το Μάρτιο του 1919 η νεαρή νοσοκόμα Αμάντα Στάρκι γυρίζει ξαφνικά στο πατρικό της σπίτι, στις όχθες της λίμνης Ναγκαγουόκι. Βρίσκεται στα πρόθυμα νευρικού κλονισμού -η ίδια ισχυρίζεται ότι φταίει η φρίκη των τραυματιών του Μεγάλου Πολέμου που συρρέουν στο νοσοκομείο του Μιλγουόκι, αλλά δεν λέει όλη την αλήθεια. Η αδελφή της η Ματίλντα, που ζει μόνη της δίπλα στη λίμνη με την τρίχρονη κορούλα της τη Ρουθ περιμένοντας τον άντρα της να γυρίσει από τον πόλεμο, της ανοίγει με αγάπη την αγκαλιά της. Η Αμάντα ελπίζει πως κοντά τους θα ξαναβρεί τη χαμένη της γαλήνη. Αλλά σύντομα συνειδητοποιεί πως αυτό που τη βασανίζει την έχει ακολουθήσει μέχρι εδώ... Λίγους μήνες μετά, μια τρομερή χειμωνιάτικη νύχτα, η Ματίλντα πνίγεται στην παγωμένη λίμνη υπό ανεξιχνίαστες συνθήκες. Κι όταν ο άντρας της επιστρέφει τελικά από το μέτωπο, βρίσκει την Αμάντα να έχει θέσει υπό τον απόλυτο έλεγχό της το σπίτι και την κόρη του, με την οποία τη συνδέει μια αγάπη υπερπροστατευτική, σχεδόν παθολογική. Τι ακριβώς συνέβη εκείνη τη νύχτα; Η αφήγηση της Αμάντα αφήνει πολλά ερωτηματικά. Όμως όσο η Ρουθ μεγαλώνει και πασχίζει να θυμηθεί, αρχίζουν να φανερώνονται ένα ένα τα μυστικά της Αμάντα, της Ματίλντα και πολλών άλλων ανθρώπων γύρω τους, φέρνοντας επιτέλους στο φως τη λυτρωτική αλήθεια...
Σημείωση: Εδώ συζητάμε γενικά για το βιβλίο, δεν είναι ο χώρος τής βαθμολόγησης ή της κριτικής μας για το βιβλίο.
Η σύνδεση με το λογαριασμό σας στο Facebook είναι ασφαλής. Θα σας ζητηθεί να εξουσιοδοτήσετε το Bookia. Η εξουσιοδότηση που θα δώσετε στο Bookia θα χρησιμοποιηθεί μόνον για την παροχή των υπηρεσιών προσωπικά σε εσάς και πάντα με τη δική σας άδεια.